مالیات واردات دارو

واردات دارو از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف شد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای واردات داروهای ضروری و تجهیزات پزشکی فاقد مشابه تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف است. نرخ مالیات کالاهای اساسی را یک درصد می باشد.

نمایندگان مجلس در جلسه مجلس شورای اسلامی جزییات لایحه دوفوریتی الحاق یک بند به تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور را تصویب کردند.

ماده واحده – متن زیر به عنوان بند (ظ) به تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور الحاق می شود:

ظ- در سال ۱۴۰۲، واردات داروهای ضروری و تجهیزات مصرفی پزشکی که فاقد مشابه تولید داخل باشند، از پرداخت معاف بوده و نرخ مالیات بر ارزش افزوده گندم، برنج، دانه های روغنی، انواع روغن خام، حبوبات (شامل عدس، نخود، لوبیا و ماش)، قند، شکر، گوشت مرغ، گوشت قرمز، چای و همچنین قند و شکر تولید داخل به یک درصد تقلیل می یابد.

به دلیل اهمیت انواع دارو، واکسن و لوازم پزشکی، در قانون جدید ارزش افزوده معافیت هایی برای این اقلام در نظر گرفته شده است.معافیت ارزش افزوده دارو، واکسن و لوازم پزشکی، یکی از مهم‌ترین موارد مربوط به معافیت های ارزش افزوده است. از آنجا که این مسئله با سلامتی بیماران در ارتباط است.

اطلاع از اقلام مربوط به این معافیت، هم برای بیماران و هم برای پزشکان و سایر فعالان در این حوزه اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است.

به صورتی که بی‌توجهی به معافیت یا مشمولیت ارزش افزوده در این خصوص، منجر به تعلق جرائم مالیات بر ارزش افزوده می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.