مالیات طلافروشان 

اگر در صنف طلافروشی فعالیت دارید از قوانین و مقررات مالیاتی خود آگاهی دارید؟ آیا می‌دانید که در زمان خرید طلا چه میزان مالیات باید به طلا فروش پرداخت نمایید؟ قطعاً طلافروش ها نیز به‌عنوان عضوی از جامعه، تکالیف مالیاتی نسبت به درآمدهای حاصل از فعالیت خود دارند. در این مطلب موسسه حسابداری چرتکه پرداز سعی کرده با توجه به افزایش قیمت طلا و همچنین تغییراتی در قوانین مالیاتی طلافروش ها تا حد امکان به قوانین و مقررات مربوط به مالیات طلافروشان پرداخته شود.

مالیات بر عملکرد طلافروشان و اظهارنامه آن

طلافروش ها نیز مانند بقیه مشاغل طبق ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم تا پایان خرداد ماهِ هر سال مکلف به ارسال اظهارنامه مالیات بر عملکرد خود هستند. البته در رویه این مهلت با اطلاعیه‌های سازمان امور مالیاتی تمدید می‌شود اما با توجه به شلوغی سامانه امور مالیاتی به آدرس tax.gov.ir در روزهای آخر مهلت ارسال اظهارنامه، این امر مهم در اسرع وقت انجام شود.

عدم ارسال این اظهارنامه باعث اعمال جریمه از سوی سازمان امور مالیاتی می‌شود و با توجه به ماده 192 قانون مالیات‌های مستقیم، جریمه‌ای معادل با 30 درصد مالیات متعلق برای فرد شده که این جریمه قابل بخشودگی از سوی سازمان امور مالیاتی نیست. در تبصره ماده 100 قانون فوق الذکرِ پیشنهادی از سوی سازمان امور مالیاتی برای صاحبان مشاغل از جمله طلافروش ها در نظر گرفته شده که سازمان امور مالیاتی سالانه دستورالعملی برای استفاده از ظرفیت این تبصره منتشر می‌نماید.

طبق این تبصره سازمان امور مالیاتی می‌تواند مشاغلی که تا سقف معینی در سال درآمد داشته‌اند را از ارسال اظهارنامه معاف نموده و مالیات مقطوع از ایشان اخذ نماید. لازم به ذکر است که مؤدی بین استفاده از این تبصره و یا ارسال اظهارنامه مختار است ولی تجربه نشان داده که میزان مالیات، با استفاده از تبصره ماده 100 بسیار کمتر از میزان مالیات با ارسال اظهارنامه است.

بنابراین طلافروش ها و کلیه مشاغل دیگر با توجه به دستورالعمل سالانه سازمان امور مالیاتی در خصوص استفاده از تبصره ماده 100 می‌توانند از این حکم استفاده نموده و با پرداخت مالیات، موضوع این تبصره از حسابرسی مالیاتی معاف شوند. در صورتی که طلافروش قصد استفاده از تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم را نداشته باشد می‌تواند با ارسال اظهارنامه نسبت به ابراز درآمد و هزینه‌های خود اقدام نماید. در این صورت پس از حسابرسی توسط ممیز مالیاتی، مالیات طلافروش با نرخ ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم که بین 15 تا 25 درصد از سود فرد است محاسبه می‌گردد.

طلافروش ها و مالیات بر ارزش افزوده

در قانون مالیات بر ارزش افزوده جدید و بند ب ماده 26 این قانون اصل طلا، جواهر و پلاتین بکار رفته در مصنوعات این حرفه از مالیات بر ارزش افزوده معاف شده و طلافروشان صرفاً باید از اجرت ساخت طلا و جواهرات 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمایند. بنابراین طلافروشان حق ندارند 9 درصد از کل مبلغ طلای فروخته شده به مشتری 9 درصد دریافت نمایند و صرفاً باید 9 درصد از اجرت ساخت طلا و جواهرات را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده از مشتری دریافت و به سازمان امور مالیاتی پرداخت نمایند. لازم به اشاره است که در صورتی که طلافروشی علاوه بر اجرت، از اصل طلا و جواهر بکار رفته در مصنوعات خود نیز مالیات بر ارزش افزوده دریافت نماید مستند به تبصره 2 ماده 9 قانون مالیات بر ارزش افزوده، سازمان امور مالیاتی جریمه‌ای معادل دو برابر مالیات دریافتی برای طلافروش مذکور در نظر گرفته و این جرایم مالیاتی قابل بخشودگی نیست.

تکالیف مالیاتی طلافروشان

1-مودیانی که فروش ایشان تا پایان سال 1402 به 180 میلیارد ریال برسد؛ از ابتدای تیرماه 1403 مکلف به صدور صورتحساب الکترونیکی نوع 1 و یا 2 و ثبت در سامانه مودیان می باشند.

2- در صورتی که طلافروش در گروه اول مشاغل باشد، مکلف است که نسبت به پلمب دفاتر خود از طریق سایت irsherkat.ssaa.ir اقدام نماید. مهلت پلمب دفاتر هر سال تا پایان سال قبل است.

3- در صورتی که طلافروش افرادی را در استخدام خود دارد، مکلف است که ماهانه مالیات بر حقوق افراد تحت استخدام خود از حقوق آنها برداشته و لیست مالیات بر حقوق را از طریق سامانه سازمان امور مالیاتی ارسال نموده و مالیات متعلق را پرداخت نماید.

4- کلیه طلافروشان مانند باقی مشاغل مکلفند تا پایان خرداد سال بعد نسبت به ارسال اظهارنامه عملکرد و یا تکمیل فرم تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم اقدام نمایند و مالیات عملکرد خود را پرداخت نمایند.

5- طلافروشان با توجه به تغییرات قانون مالیات بر ارزش افزوده مکلفند که نسبت به دریافت مالیات بر ارزش افزوده از اجرت مصنوعات فروخته شده اقدام نمایند و هر فصل اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را به سازمان امور مالیاتی ارسال نموده و مالیات مذکور را پرداخت نمایند.

کلام آخر

در این مقاله به مالیات طلافروشان و تکالیف مالیاتی آنها اشاره شد و طلافروشان در دسته مشاغل بوده و احکام مالیاتی آنها به طور کلی مانند بقیه مشاغل است. مشاغل بر اساس میزان درآمد خود به سه گروه تقسیم می‌شوند که با توجه به گروه‌بندی خود دارای تکالیف مالیاتی هستند.

در خصوص مالیات عملکرد با توجه به نرخ‌های مقرر در ماده 131 قانون مالیات‌های مستقیم طلافروشان نیز مانند بقیه مشاغل مکلف به پرداخت مالیات به نرخ مقرر هستند که این مالیات بعد از کسر هزینه‌های ابراز شده از سوی مؤدی و پذیرش از سوی ممیز سازمان امور مالیاتی قابل پرداخت است.

البته طلافروشان می‌توانند به جای ارسال اظهارنامه و حسابرسی مالیاتی که ممکن است منجر به عدم پذیرش هزینه های‌شان شود از ظرفیت مقرر در تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم استفاده نموده و با پرداخت مالیات خیال‌شان از بابت حسابرسی راحت شود. در خصوص مالیات بر ارزش افزوده نیز طلافروشان از سال 1400 از مالیات بر ارزش افزوده اصل طلا و جواهر بکار رفته در مصنوعات خود معاف بوده و حق دریافت این مالیات را از مشتریان خود ندارند و صرفاٌ باید 9 درصد از اجرت کار خود را به‌عنوان مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمایند.

موسسه حسابداری چرتکه پرداز

تجربه و اعتماد دو مولفه اساسی برای اثبات کیفیت خدمات توسط هر سازمان می باشد که جز با گذشت زمان بدست نمی آید. در این میان موسسه مالی و حسابداری چرتکه پرداز اعتماد شرکتها، کسب و کارها و سازمان های مختلف را به خود جلب کرده است.

رسالت ما ارایه خدمات با بهترین کیفیت در بالاترین سطح حرفه ای ممکن به مشتریانمان است. اعتقاد داریم که با این طرز عمل، می توانیم اعتبار خود را افزایش دهیم تا در حرفه مان بهترین بمانیم. ما به رعایت ارزش های اخلاقی با عمل کردن به آن ها، اعتقاد راسخ داریم.

قوانین پیچیده، بخشنامه‌های متعدد و ابهام و تعارض در قوانین، ایجاد یک گزارش مالی و ارائه آن به استفاده کنندگان برون سازمانی اعم از سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی و .. را کاری بسیار تخصصی کرده است. این دشواری و پیچیدگی نه‌تنها باعث اتلاف وقت سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌شود، بلکه درنهایت موجب تحمیل هزینه های سنگین می‌شود و خسارت‌های گاه جبران‌ناپذیری را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها به همراه می‌آورد. ما در موسسه چرتکه پرداز ادعای تسط کامل بر تمام قوانین و مقررات را نداریم اما همواره در تلاشیم که از آخرین تغییرات علم حسابداری و قوانین کشور با اطلاع بوده دانش خود را بروز نگهداریم.

جهت ارتباط با ما

آدرس :

گیلان، لنگرود، بلوار شهید عبدالکریمی، روبه روی پلیس+۱۰، کوچه صدف، پلاک۱۰، موسسه حسابداری چرتکه پرداز

تلفن تماس:

013-42531537

09112437827

09368418004

ایمیل پشتیبانی:

chortkepardaz00@gmail.com

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.