در کشور ما به کمک پایه سنوات میزان کمبود حقوق کارگران تا حدودی جبران می‌شود و به تقویت روحیه کارگران منجر می‌شود. البته موارد بسیار دیگری مانند حق اولاد، حق مسکن و حق خوار و بار نیز هستند که در جهت تسهیل زندگی کارگران در نظر گرفته شده‌اند تا این قشر از امکانات بیشتری برای زندگی آسان برخوردار باشند. موسسه حسابداری چرتکه پرداز به بررسی آن در سال 1403 پرداخته است.

در بخشنامه مزد سال ۱۴۰۳ مبلغی به عنوان مزد پایه سنوات تعیین شده است. این مبلغ برای هر سال مبلغی متفاوت بوده و ممکن است در برخی سال‌ها برابر باشد. فلسفه وجودی تعیین مبلغ مزد پایه ایجاد انگیزه و حفظ ارزش تجارب و سوابق کاری کارگران در کارگاه است. کارگران با سابقه انتظار دارند نسبت به کارگرانی که تازه استخدام شده‌اند مزد بالاتری دریافت نمایند و این تمایل و خواسته از دیدگاه قانون گذار دور نمانده است. پایه سنوات هر سال در سال‌های بعدی حفظ شده و به اندازه درصد افزایش مزد افزایش یافته و پایه سنوات سال ۱۴۰۳ برروی آن اضافه می‌شود. جدول پایه سنوات ۱۴۰۳ از روی بخشنامه‌های مزد سال‌های گذشته مبلغ پایه سنوات ۳۰ سال گذشته را محاسبه و ارائه کرده است. این مبلغ روزانه در بخشنامه مزد ۱۴۰۳ مبلغ ۷۰.۰۰۰ ریال تعیین شده است.

 

پرداخت پایه سنوات در سال ۱۴۰۳ به کدام کارگران الزامی است؟

طبق تبصره ماده ۴۱ قانون کار کارفرمایان مکلف هستند به تمام کارگران مزدی برابر یا بالاتر از حداقل مزد تعیین شده در بخشنامه مزد را پرداخت کنند. پایه سنوات سال ۱۴۰۲ و سال‌های گذشته از مصوبات بخشنامه مزد است بنابراین کارفرما مکلف به پرداخت به کارگران است.اما به همه کارگران تعلق نمی‌گیرد. کارگرانی که سابقه کار مفید آن‌ها در همان کارگاه وارد سال دوم شده باشد از ابتدای سال دوم کار مشمول دریافت آن هستند. کارگران با سابقه کار بیش از ۳ سال نیز مشمول دریافت پایه سنوات سال‌های گذشته همراه با افزایشات مزدی و پایه سنوات سال جاری هستند. بنابراین مبلغ پایه سنوات ۱۴۰۳ کارگران به نسبت سابقه کار کارگران متفاوت خواهد بود. کارگران با سابقه بالاتر پایه سنوات بالاتری نسبت به کارگران با سابقه کار کمتر دریافت می‌کنند. 

تفاوت پایه سنوات با حق سنوات
پایه سنوات

موسسه حسابداری چرتکه پرداز

تجربه و اعتماد دو مولفه اساسی برای اثبات کیفیت خدمات توسط هر سازمان می باشد که جز با گذشت زمان بدست نمی آید. در این میان موسسه مالی و حسابداری چرتکه پرداز اعتماد شرکتها، کسب و کارها و سازمان های مختلف را به خود جلب کرده است.

رسالت ما ارایه خدمات با بهترین کیفیت در بالاترین سطح حرفه ای ممکن به مشتریانمان است. اعتقاد داریم که با این طرز عمل، می توانیم اعتبار خود را افزایش دهیم تا در حرفه مان بهترین بمانیم. ما به رعایت ارزش های اخلاقی با عمل کردن به آن ها، اعتقاد راسخ داریم.

قوانین پیچیده، بخشنامه‌های متعدد و ابهام و تعارض در قوانین، ایجاد یک گزارش مالی و ارائه آن به استفاده کنندگان برون سازمانی اعم از سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی و .. را کاری بسیار تخصصی کرده است. این دشواری و پیچیدگی نه‌تنها باعث اتلاف وقت سازمان‌ها و شرکت‌ها می‌شود، بلکه درنهایت موجب تحمیل هزینه های سنگین می‌شود و خسارت‌های گاه جبران‌ناپذیری را برای شرکت‌ها و سازمان‌ها به همراه می‌آورد. ما در موسسه چرتکه پرداز ادعای تسط کامل بر تمام قوانین و مقررات را نداریم اما همواره در تلاشیم که از آخرین تغییرات علم حسابداری و قوانین کشور با اطلاع بوده دانش خود را بروز نگهداریم.

جهت ارتباط با ما

آدرس :

 گیلان، لنگرود، بلوار شهید عبدالکریمی، روبه روی پلیس+۱۰، کوچه صدف، پلاک۱۰، موسسه حسابداری چرتکه پرداز

تلفن تماس:

013-42531537

09112437827

09368418004

ایمیل پشتیبانی:

chortkepardaz00@gmail.com

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.